2013 10k Winners

Farmington Run for the Hills

Age Group Results

August 17, 2013

Female Open Winners

                                                                                              
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    TARA HADDAD                       DEARBORN  MI           57            14        40:55.5      6:36/M
       2    ELIZABETH KOLTONOW                BEVERLY HILLS  MI      77            21        42:29.6      6:51/M
       3    AMANDA WOLSKI                     DEARBORN  MI          158            26        43:04.8      6:57/M

Female Masters Winners

                                                                                              
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    MARY DORAZIO                      WHITMORE LAKE  MI      34            23        42:43.6      6:53/M

No age provided

                                                                                              
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    CARRON ODOKARA                    INKSTER  MI           176           180      1:11:45.1     11:34/M

Female 14 and under

                                                                                              
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    KENNEDY SMITH                     NOVI  MI              181            73        52:06.1      8:24/M
       2    LYNN LERNER                       FARMINGTON HILLS  M    83           122        59:00.1      9:31/M

Female 20 to 24

                                                                                              
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    JILL PETERSON                     WESTLAND  MI          111            28        43:10.7      6:58/M
       2    JESSICA METZLER                   NOVI  MI              173            54        49:11.5      7:56/M
       3    CARMEN FOLK                       SAINT CLAIR SHORES     44            72        52:04.7      8:24/M
       4    ROBIN MOORE                       FARMINGTON HILLS  M   102           153      1:04:24.2     10:23/M
       5    KATHERINE MCMANUS                 PLYMOUTH  MI           94           154      1:04:24.4     10:23/M
       6    ANGELA UMAYAM                     FARMINGTON HILLS  M   147           166      1:07:56.3     10:57/M

Female 25 to 29

                                                                                              
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    EMILY ALLSHOUSE                   ADRIAN  MI              1            91        54:05.1      8:43/M
       2    SUSANNA BRENNAN                   FARMINGTON HILLS  M    17           123        59:04.9      9:32/M
       3    LAURA JOHNSON                     LIVONIA  MI            71           156      1:04:32.5     10:25/M
       4    MORGAN MCDONALD                   FARMINGTON  MI         92           160      1:06:38.0     10:45/M
       5    KRISTIN KALAKAY                   ROSEVILLE  MI          73           185      1:19:19.9     12:48/M

Female 30 to 34

                                                                                              
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    HONG WENG                         SOUTH LYON  MI        155            39        46:05.3      7:26/M
       2    JULIE HUTCHINSON                  NORTHVILLE  MI         69           100        54:55.4      8:51/M
       3    KIMBERLY BENNETT                  CANTON  MI              9           121        58:44.1      9:28/M
       4    RAESHELL DAIL                     FARMINGTON HILLS  M   187           136      1:00:53.6      9:49/M
       5    KELLI SAPERSTEIN                  DETROIT  MI           124           139      1:01:13.9      9:52/M
       6    ANA SAKUTA                        FARMINGTON HILLS  M   121           141      1:01:34.3      9:56/M
       7    ANNE NELSON                       FARMINGTON HILLS  M   174           155      1:04:29.0     10:24/M
       8    REBECCA CLINE                     WESTLAND  MI           24           157      1:05:16.1     10:32/M
       9    DOMINIQUE COOK                    RUISLIP                28           159      1:06:07.2     10:40/M
      10    CATHERINE ARCHER                  ROYAL OAK  MI           2           161      1:06:40.9     10:45/M
      11    LEASA POWELL                      SOUTHFIELD  MI        116           163      1:07:12.8     10:50/M
      12    RENAY WEISS STANSELL              LIVONIA  MI           208           164      1:07:16.4     10:51/M
      13    ERIN BRADY                        MILFORD  MI            13           182      1:14:30.4     12:01/M

Female 35 to 39

                                                                                              
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    SARAH BOWMAN                      FARMINGTON  MI        618            47        47:41.8      7:41/M
       2    MICHELLE AXE                      FARMINGTON HILLS  M   165            55        49:15.9      7:57/M
       3    KRISTIN MARKELL                   DETROIT  MI            89            67        51:25.0      8:18/M
       4    RIYA CAO                          FARMINGTON HILLS  M   207            79        53:03.1      8:33/M
       5    KELLY SUESS                       FARMINGTON HILLS  M   138            80        53:06.3      8:34/M
       6    KAREN MONDORA                     BLOOMFIELD HILLS  M   101            82        53:17.5      8:36/M
       7    NICOLE YESH                       LIVONIA  MI           163            87        53:36.5      8:39/M
       8    WENDY SANDERS                     FARMINGTON HILLS  M   122            95        54:34.2      8:48/M
       9    ANDREA BALOGH                     SOUTH LYON  MI          7           111        56:09.6      9:03/M
      10    MARQUEL HOWELL                    FARMINGTON HILLS  M    65           126        59:22.7      9:35/M
      11    MELISSA CONDEVAUX                 LIVONIA  MI            27           146      1:02:56.4     10:09/M
      12    DAWN CLUTTER                      YPSILANTI  MI          26           147      1:03:11.8     10:11/M
      13    CHRISTINE HOLTON                  ST CLAIR SHORES  MI    62           151      1:04:01.1     10:20/M
      14    SUSAN CHANG                       WEST BLOOMFIELD  MI    22           158      1:05:37.1     10:35/M
      15    COURTNEY CHANG                    FARMINGTON HILLS  M    21           173      1:10:20.8     11:21/M
      16    STACY SODEN                       MONROE  MI            131           174      1:11:15.1     11:30/M

Female 40 to 44

                                                                                              
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    KATHLEEN HOOVER                   WEST BLOOMFIELD  MI   203            69        51:50.1      8:22/M
       2    LISA VOLLMERT                     BLOOMFIELD HILLS  M   150            71        52:01.0      8:23/M
       3    CHRISTINA FARINOLA                WEST BLOOMFIELD  MI    41            75        52:39.3      8:30/M
       4    ORNELA ZEKAVICA                   NOVI  MI              164            89        53:52.0      8:41/M
       5    SARA FRIEDMANN                    FARMINGTON  MI         45            96        54:44.9      8:50/M
       6    JENNIFER LIVERNOIS                FARMINGTON HILLS  M   171           103        55:15.1      8:55/M
       7    CARMEN ERICKSON                   REDFORD  MI            39           107        55:25.5      8:56/M
       8    CARRIE SOROKA                     DEARBORN  MI          132           137      1:01:11.4      9:52/M
       9    NICOLE STANCZAK                   ROCHESTER HILLS  MI   135           140      1:01:16.2      9:53/M
      10    FRANCES YEH                       ANN ARBOR  MI         162           149      1:03:56.6     10:19/M
      11    SONIA GERONIMO                    NOVI  MI               48           167      1:08:22.3     11:02/M
      12    LYNDA ODONNEL                     NORTHVILLE  MI        183           170      1:09:27.2     11:12/M
      13    EVE MCGIVERN                      CRESCENT  PA           93           175      1:11:19.0     11:30/M
      14    DEBBY MIDDAUGH                    WESTLAND  MI           97           178      1:11:41.9     11:34/M
      15    STACY TRUAX                       LIVONIA  MI           145           179      1:11:42.5     11:34/M
      16    JENNIFER SCHAUB                   SUTTONS BAY  MI       126           186      1:19:37.8     12:50/M

Female 45 to 49

                                                                                              
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    HELEN PECK                        FARMINGTON HILLS  M   108            56        49:45.1      8:01/M
       2    CHERE PEPPER                      DANSVILLE  MI         109           113        56:21.0      9:05/M
       3    KIM GOERING                       NORRTHVILLE  MI        52           143      1:02:24.4     10:04/M
       4    TRACEY POLLOCK                    EASTPOIINTE  MI       115           162      1:06:41.6     10:45/M
       5    LAURA WAGNER                      DEARBORN  MI          151           171      1:09:31.8     11:13/M
       6    ANNE CLOHERTY                     FARMINGTON HILLS  M    25           181      1:14:15.4     11:59/M
       7    ANNE STUS                         DEARBORN  MI          137           183      1:14:31.1     12:01/M

Female 50 to 54

                                                                                              
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    HEIDI DRALLOS                     COMMERCE TOWNSHIP      36            40        46:18.2      7:28/M
       2    BARB WEHRLE                       BLOOMFIELD  MI        154            98        54:53.1      8:51/M
       3    VIVIAN DAWSON                     FARMINGTON  MI         33           105        55:22.6      8:56/M
       4    LORI HEIDEN                       FARMINGTON HILLS  M    59           129        59:31.7      9:36/M
       5    CINDY PARKER                      GARDEN CITY  MI       107           142      1:01:48.8      9:58/M
       6    KIMBERLY HARDEN                   FARMINGTON HILLS  M    58           165      1:07:38.7     10:55/M

Female 55 to 59

                                                                                              
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    LAURA MASLAR                      GROSSE ILE  MI         91            25        43:02.3      6:56/M
       2    MARILYN WEIMAR                    FARMINGTON  MI        197            92        54:09.2      8:44/M
       3    JACKIE RAMSEY                     PONTIAC  MI           118           131      1:00:11.9      9:42/M
       4    DEBBIE PLUFF                      LIVONIA  MI           114           134      1:00:32.2      9:46/M
       5    ROBERTA BALLARD                   WATERFORD  MI           6           177      1:11:31.8     11:32/M

Female 60 to 64

                                                                                              
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    DONNA OLSON                       SOUTHGATE  MI         202            41        46:32.5      7:30/M
       2    CONSTANCE DOUGHTY                 FARMINGTON HILLS  M    35            86        53:31.9      8:38/M
       3    NOREEN TREWEN                     REDFORD  MI           194           145      1:02:51.0     10:08/M

Female 65 to 69

                                                                                              
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    LINDA SCOROF                      GARDEN CITY  MI       129           132      1:00:18.7      9:44/M

Male Open Winners

                                                                                              
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    JULIUS KIPTOO                     TOLEDO  OH            217             1        30:29.3      4:55/M
       2    GEOFFREY KIPROTICH                TOLEDO  OH            216             2        30:44.1      4:57/M
       3    RICHARD KESSIO                    TOLEDO  OH            214             3        30:54.7      4:59/M

Male Masters Winners

                                                                                              
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    ERIC GREEN                          MI                   54             6        34:41.3      5:36/M

Male 15 to 19

                                                                                              
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    ALEC ESPARZA                      SAGINAW  MI            40            11        38:24.1      6:12/M
       2    DEREK PUISHES                     LIVONIA  MI           117            12        40:24.4      6:31/M
       3    ETHAN LEVACK                      CANTON  MI             84            18        42:11.5      6:48/M
       4    CATON HACKER                      CANTON  MI             56            19        42:18.1      6:49/M
       5    KEITH LERNER                      FARMINGTON HILLS  M    82            60        50:17.7      8:07/M
       6    RICHARD BREMER                    ROYAL OAK  MI          16            66        51:22.4      8:17/M

Male 20 to 24

                                                                                              
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    JEFF BORD                         PLYRAIL  MI           206             4        31:02.3      5:00/M
       2    JAKE WEIMAR                       FARMINGTON  MI        196            51        48:48.0      7:52/M
       3    JOSHUA HOWELL                     FARMINGTON  MI        205            77        52:49.3      8:31/M
       4    JASKARAN AULAKH                   WESTLAND  MI            4           114        56:27.8      9:06/M
       5    PATRICK BREMER                    ROYAL OAK  MI          15           150      1:03:58.9     10:19/M

Male 25 to 29

                                                                                              
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    MICHAEL GARRY                     FARMINGTON HILLS  M    46            10        38:17.7      6:10/M
       2    MICHAEL CAVALLI                   AUBURN HILLS  MI       20            27        43:07.1      6:57/M
       3    MATTHEW ROBERE                    NOVI  MI              179            37        45:55.7      7:24/M
       4    KARTHIK KANUMURI                  FARMINGTON  MI         74            63        50:59.2      8:13/M
       5    KYLE STRONG                       REDFORD  MI           182            65        51:18.8      8:16/M
       6    JEFF BREMER                       LIVONIA  MI            14           109        55:41.3      8:59/M
       7    ANAS SOUQIYYEH                    SOUTHFIELD  MI        133           184      1:18:35.8     12:40/M

Male 30 to 34

                                                                                              
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    ANDREW LEYMAN                     NOVI  MI               85            31        44:29.2      7:10/M
       2    KAORU KAWASHIMA                   NORTHVILLE  MI         75            33        44:47.3      7:13/M
       3    NATHAN SARLOW                     FARMINGTON HILLS  M   125            49        48:33.6      7:50/M
       4    RICARDO JONES                     WESTLAND  MI           72           104        55:15.4      8:55/M
       5    ERIC KUSNIR                       PLYMOUTH  MI           79           117        57:04.1      9:12/M
       6    BRAD BENNETT                      CANTON  MI              8           138      1:01:11.4      9:52/M

Male 35 to 39

                                                                                              
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    VICENTE HERRERA                   MANISES  NT            60             5        34:39.2      5:35/M
       2    JAMIE MITCHELL                    RUISLIP               100            17        41:54.7      6:45/M
       3    CHRIS MIKOVICH                    LIVONIA  MI            98            22        42:30.4      6:51/M
       4    GREG SYPITKOWSKI                  FARMINGTON HILLS  M   141            34        45:24.6      7:19/M
       5    TAD HILL                          LIVONIA  MI           210            42        46:37.8      7:31/M
       6    TAAL ASHMANN                      WEST BLOOMFIELD  MI     3            46        47:38.9      7:41/M
       7    SEAN BARRETT                      FARMINGTON HILLS  M   166            48        47:56.7      7:44/M
       8    JOHN DAWSON                       ENFIELD                31            58        50:05.8      8:05/M
       9    DAN SMITH                         NOVI  MI              180            70        51:53.9      8:22/M
      10    JOSEPH VANDERZANDEN               FARMINGTON  MI        148            78        52:53.6      8:32/M
      11    RALPH ELLIS                       ROYAL OAK  MI          38            81        53:13.2      8:35/M
      12    PHIL BIGA                         WHITMORE LAKE  MI      11            83        53:20.4      8:36/M
      13    DAVID CLINE                       WESTLAND  MI          632            84        53:28.2      8:37/M
      14    ANTHONY AVENDT                    BIRMINGHAM  MI        212            88        53:47.0      8:40/M
      15    JASON LOGSDON                     FARMINGTON  MI         87            93        54:17.9      8:45/M
      16    FELIX WINKLER                     CLINTON TWP  MI       157            94        54:32.5      8:48/M
      17    JUSTIN GILMER                     SOUTHGATE  MI          49           101        54:58.1      8:52/M
      18    DEMETRIUS NABORS                  CANTON  MI            105           112        56:16.5      9:05/M
      19    GEORGE PITCHFORD                  FARMINGTON HILLS  M   113           115        56:32.6      9:07/M
      20    CHAD SAPERSTEIN                   FARMINGTON HILLS  M   123           116        56:57.2      9:11/M
      21    RANDALL CRIPE                     FARMINGTON HILLS  M    30           172      1:10:08.8     11:19/M

Male 40 to 44

                                                                                              
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    STEVE MENOVCIK                    GRAND LEDGE  MI        96             7        36:36.6      5:54/M
       2    R JOHN THOMAS III                 CANTON  MI            192            15        41:05.0      6:38/M
       3    WALTER KOTELNISKI                 ROSEVILLE  MI          78            16        41:30.6      6:42/M
       4    DONALD LIKOSKY                    ANN ARBOR  MI          86            35        45:26.2      7:20/M
       5    JAN WULFF                         STUTTGART  GERMANY    161            36        45:48.4      7:23/M
       6    TIM DAWSON                        FARMINGTON  MI         32            45        47:24.6      7:39/M
       7    JASON HOLTON                      ST CLAIR SHORES  MI    63            62        50:51.1      8:12/M
       8    BRYAN TAUBE                       NOVI  MI              143            68        51:43.1      8:20/M
       9    BRADLEY SHEBIB                    FARMINGTON HILLS  M   130            97        54:52.0      8:51/M
      10    DEL CORNWELL                      CHESTERFIELD TWP  M    29           119        57:27.4      9:16/M
      11    JEFF PONTIUS                      MILFORD  MI           178           125        59:09.4      9:32/M
      12    MATTHEW JAZWIECKI                 CANTON  MI             70           128        59:30.6      9:36/M
      13    MATTHEW BONOFIGLIO                GRAND RAPIDS  MI       12           135      1:00:53.4      9:49/M

Male 45 to 49

                                                                                              
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    CHARLES TRUNCALE                  HARRISON TOWNSHIP     146             9        37:15.4      6:00/M
       2    KEVIN BENTLEY                     FARMINGTON HILLS  M    10            20        42:25.5      6:50/M
       3    MARK HUBER                        FARMINGTON HILLS  M    66            32        44:46.6      7:13/M
       4    DANIEL SPONGBERG                  FARMINGTON HILLS  M   134            43        47:10.5      7:36/M
       5    ALAN BROOKS                       BERKLEY  MI           200            44        47:11.5      7:37/M
       6    TSUTOMU MURAYAMA                  FARMINGTON HILLS  M   103            52        48:49.7      7:52/M
       7    SREEDHAR MULLAPUDI                FARMINGTON HILLS  M   189            64        51:15.5      8:16/M
       8    MARK GIORDANO                     CANTON  MI             50            74        52:39.1      8:30/M
       9    TOM VANNOCKER                     NORTHVILLE  MI        149            76        52:47.5      8:31/M
      10    CHRIS BUSSA                       SOUTH LYON  MI         18            90        53:58.5      8:42/M
      11    DAVID HUTCHINSON                  NORTHVILLE  MI         68            99        54:55.0      8:51/M
      12    JOHN FLOOD                        FARMINGTON  MI        184           120        58:43.7      9:28/M
      13    RAJINDER SYAN                     CANTON  MI            140           130        59:35.6      9:37/M
      14    SAMBASIVA SUKHAVASI               TROY  MI              213           168      1:09:07.8     11:09/M
      15    SURESH YERASI                     WEST BLOOMFIELD  MI   188           169      1:09:09.1     11:09/M
      16    STEVEN SCHUSTER                   FARMINGTON  MI        127           176      1:11:20.7     11:30/M

Male 50 to 54

                                                                                              
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    JD PEPPER                         DANSVILLE  MI         110             8        37:04.1      5:59/M
       2    ROY GOMIZAWA                      COMMERCE  MI          193            53        49:00.4      7:54/M
       3    DAN GOERING                       NORTHVILLE  MI         51            57        49:47.6      8:02/M
       4    GARY FLORIDA                      WALLED LAKE  MI       169            59        50:08.4      8:05/M
       5    BRIAN MARPLES                     FARMINGTON HILLS  M    90           108        55:39.4      8:59/M
       6    PAULO SUGAI                       SALLINE  MI           139           127        59:23.6      9:35/M
       7    MATT VANGILDER                    CLARKSTON  MI         211           152      1:04:21.5     10:23/M

Male 55 to 59

                                                                                              
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    TOM TAYLOR                        NORTHVILLE  MI        144            29        43:41.0      7:03/M
       2    DAVID MILLARD                     MADISON HIGHTS  MI    191           102        55:14.2      8:55/M
       3    KURT LIPSKY                       LIVONIA  MI           186           106        55:23.9      8:56/M
       4    JOE EVANS                         YPSILANTI  MI         198           124        59:05.3      9:32/M
       5    STEPHEN TURK                      SOUTHFIELD  MI        195           144      1:02:48.6     10:08/M

Male 60 to 64

                                                                                              
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    JOHN TARKOWSKI                    NORTHVILLE  MI        142            13        40:54.2      6:36/M
       2    BRUISE SEGUIN                     HARRISON TWP  MI      201            24        42:44.6      6:54/M
       3    ANDREW NEUWIRTH                   CLINTON TOWNSHIP  M   106            50        48:35.9      7:50/M
       4    RICK PANTALEO                     NOVI  MI              177           110        55:51.1      9:00/M
       5    DAVID MITCHELL                    DEARBORN  MI           99           118        57:22.8      9:15/M
       6    JAMES PIKE                        WATERFORD  MI         112           133      1:00:20.9      9:44/M

Male 65 to 69

                                                                                              
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    TIM LAPORTE                       TRENTON  MI            80            30        44:07.2      7:07/M
       2    ROBERT GOTRO                      PLYMOUTH  MI           53            85        53:31.1      8:38/M
       3    WILLIAM KLINKHAMER                BIRMINGHAM  MI         76           148      1:03:31.6     10:15/M

Male 70 to 74

                                                                                              
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    JAMES CARLTON                     WHITE LAKE  MI        185            38        46:01.8      7:25/M

Male 75 and over

                                                                                              
    Place    Name                              City              Bib No        Overall         Time        Pace  
       1    PETER POLIDORI                    BINGHAM FARMS  MI     199            61        50:35.6      8:10/M